İçerik » Sessiz Kalma!

Sessiz Kalma!

B.

Bugün Kıraatane olarak, karınca misali vazifemizi en cüz’i şekilde de olsa yazarak gerçekleştirmek istedik. Yüce Peygamberimizin (aleyhissalâtu vesselam) buyurduğu üzere, hiç değilse yazarak “alimin kalemine” erişmektir niyetimiz.

Bu minvalde, siz değerli komşu bloggerlarımızı da destek maksadıyla etiketliyoruz.

Cuma Hutbesinden:

“Mekke ve Medine nasıl ki Müslümanların ruhu ve sevdası ise, Kudüs de öylece damarlarımızda dolaşan kandır. Kudüs İslam ümmetinin vahdet binasındaki kilit taşıdır. Kudüs sıradan bir toprak parçası değildir. Kudüs ve Mescid-i Aksa bize Peygamberimizin emanetidir. Kudüs sadece Filistin, Mescid-i Aksa civarında yaşayanların değil, tüm dünya Müslümanlarının göz bebeği ve insanlığın ortak değeridir. Bugünse Kudüs, Müslümanların ve insanlığın önünde bir vicdan, hukuk ve aklak sınavıdır…

…Kudüs sınavı karşısında her birimize düşen vazife, yaşanan vahşete asla rıza göstermemektir…

…Allah’ım, Mescid-i Aksa’yı işgale yeltenenlere fırsat verme. Müslüman aleminin içinde bulunduğu bu zor durumdan bir an evvel kurtulmaları için yardım eyle. Bizlere yeniden aziz bir ümmet olarak adaleti ayakta tutmayı nasip eyle. Dualarımız kabul eyle. Amin.”

#Konuloji

#İnsanaDavet

#Sahih Hikayeler

#Begonvil Sokağı

#Kiremithanem

#Girift

#İman Power

#Mavi ve Edebiyat

#Sessiz Kaldım

#Beyda’nın Kitaplığı

 

Ve sizin etiketledikleriniz… #kudüskirmizicizgimizdir

Etiketler:

“Sessiz Kalma!” hakkında 8 yorum

 1. Uzun bir hadisi şerifin bir kısmında şöyle yazıyordu.

  Allahü Teala Şam tarafından soğuk bir yel gönderir. Artık yeryüzünde kalbinde zerre kadar ağırlığında hayır, yahut iman bulunan hiçbir kimseyi bırakmaz, onun ruhunu kabzedip alır. Hatta sizden biriniz bir dağın içine, ta toprağın ortasına girmiş olsa bile… Artık yeryüzünde kuşlar hafifliğinde, canavarlar ahlakında olan bir takım şerli insanlar kalacaktır ki…

  diye devam ediyor. Ben de korkuyorum. Bu zamanda yaşayarak o kötü insanlardan biri de ben miyim diye.
  Şuan kötülüğe kalbimden buğz etmekten başka bir şey yapamıyorum.

  1. Selimhan Kalkan

   Allah bu ince fikrinizden ötürü razı olsun ve daim eylesin, bizi bereketli kılsın. Evet, kalb ile buğz imanın en zayıf olanı ama Allah kalbimizi katılaşmış olmaktan korusun ki hala salih olanı düşünüp şerli olanı def etme mücadelesi veriyoruz. Elhamdülillah.

   Hadisin kaynağı ve orijinal halini de ayrıca okumak isterim, elinizde varsa, sevgili Müfred.. selametle

 2. İmam Şa'rani hazretlerinin "ölüm, kıyamet,ahiret ve ahir zaman alametleri" kitabında okumuştum bu hadisi şerifi.
  Müsait bir zamanda bakarım. Yorumlara resim eklenebilseydi iyi olurdu. Kitaptan çekip koyabilirdim. Blog yazılarımı böyle hazırlıyorum. Fakat yazıya çevirdikten sonra imla hatalarını düzeltmek gerekiyor.

  1. İmam Müslim'in Abdullah bin Ömer'den (r.a.) rivayet ettiği hadîste Resûl-i Ekrem Efendimiz şöyle buyurmuştur:

   — Ümmetimin içinde Deccal çıkacak ve kırk (bu kadar) müddet kalacaktır. (Râvi, kırk gün mü, yahut kırk ay mı veyahut da kırk yıl mı bilemiyorum, dedi). Sonra Allah Taâlâ, Meryem oğlu İsa'yı gönderir (yani semadan indirir). Hazreti İsa, Urve bin Mes'ud'a benzemektedir. Hazreti İsa Deccal'i arayacak ve nihayet onu O) (bulup) helak edecektir. Ondan sonra insanlar, iki kişi arasında hiçbir düşmanlık bulunmaksızın yedi yıl (tam bir huzur içinde yaşayıp) kalırlar. Sonra Allah Taâlâ, Şam tarafından soğuk bir yel gönderir.

   Artık yeryüzünde kalbinde zerre kadar ağırlığında hayır, yahut iman bulunan hiçbir kimseyi bırakmaz, muhakkak onun ruhunu kabzedip alır. Hatta sizden biriniz bir dağın içine, tâ toprağın ortasına girmiş olsa bile bu yel onun canını almak için muhakkak onun saklandığı yere (mağaraya) girip ruhunu kabzedecektir.

   Artık yeryüzünde kuşlar hafifliğinde, canavarlar ahlâkında olan birtakım şerli insanlar kalacaklar ki onlar hiçbir iyiliği iyilik (yani Allah'ın emrini emir) tanımayacaklar ve hiçbir kötülüğü (günahı işlemeyi) de reddetmeyeceklerdir. O sırada şeytan onlara insan kılığında görünecek ve:

   — Artık sizler icabet etmeyecek misiniz? diye soracak. Onlar da:
   — Bizlere ne emrediyorsun? diyecekler. Şeytan da onlara putlara tapmalarını emredecek. Onlar putlara
   tapmalarına devam etmeleri halinde iken rızıkları bol, geçimleri, yaşayışları güzel (olacak) tır.

   Sonra Sûr'a üfürülecektir. Artık onu işiten herkes istisnasız olarak muhakkak boyun safhasını
   meylettirecek ve yükseltecektir. Sûr'u ilk işitecek kimse (o sırada) develerinin havuzunu ıslah edip
   onarmakta olan bir kişi olacaktır ki, o derhal bayılıp düşecek. İnsanlar da düşüp ölecekler. Sonra yüce Allah (c.c.) süt gibi bir nevi yağmur yağdıracak yahut gönderecek. İşte bu yağmurdan insanların vücutları (nebat bitmesi gibi yerden) biteceklerdir.

   Sonra Sûr'a diğer bir defa daha üfürülecek. Bu üfürüşle beraber de insanlar birdenbire (yeryüzünde) dikilip bakar halde oluverecekler. Sonra onlara:
   — Ey insanlar! Rabbinizin huzuruna geliniz. Ve (meleklere) onları durdurunuz. Çünkü onlar hesaba çekileceklerdir (1), diye emredilecek. Sonra (yine meleklere):
   — Cehennemlikler kafilesini çıkarıp ayırınız, buyurulacak. Bunun üzerine (melekler tarafından):
   — Mahşer ahalisinin kaçta kaçını (çıkaralım) ? diye sorulacak.
   — Her bin kişiden dokuz yüz doksan dokuzu, buyurulacaktır.
   Resûl-i Ekrem:
   — İşte o vakit çocukların saçlarını ağartacak olan gündür (2) ve baldırın açılacağı gündür (3),buyurmuştur.

   (1) es-Saffat: 24
   (2) el-Müzzemmü: 17
   (3) Sahih-i Müslim

 3. Selimhan Kalkan

  Bu yorumda defalarca dikkatimi çektiğinden merak ettiğim bir şey var "nüzûl i İsa"

  Bu konu gerçekten tam bir ittifaka tabi değil;

  "…Kur’an’daki açık bilgilerle çelişen bu tür rivayetlere dayanarak bir inanç oluşturmak kelâm metodolojisi açısından isabetli görünmemektedir. Tedvin döneminde hıristiyan kültürüyle karşılaşmanın bir sonucu olarak nüzûl-i Îsâ inancının İslâm akaidine girmiş olması kuvvetle muhtemeldir. Zira Hz. Îsâ’nın insanların aslî günahını affettirmek için kendini feda ettiği ve Tanrı hükümranlığını kurmak üzere dünyaya yeniden döneceği inancının hıristiyanlara ait bir akîde olduğu bilinmektedir."

  ‎www.islamansiklopedisi.info/dia/ayrmetin.php?idno=220472

  Okunması dileğiyle.

  1. Hristiyanlar Hz. İsa'nın öldürüldüğüne inanıyor. Biz ise göğe çıkarıldığına. Ahirzamanda tekrar indirilecek. Fakat peygamber olarak değil. Peygamberimize tabii olarak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir